För att ni på ett enkelt sätt ska kunna hitta uppfödare har vi valt att dela in Sverige i sina landsdelar. Är ni osäkra vilken del ni tillhör kan ni klicka på kartan.
Sverige_indelning
Klicka för att se större 


Nedanstående uppfödare är alla medlemmar i rasklubben, men har olika intressen och olika målsättningar med sin avel.

Välj den uppfödare som passar dig. En hund ska finnas med i många år framöver och du bör därför vara noggrann och omsorgsfull i ditt val. En bra kontakt med den uppfödare du väljer att köpa valp av är viktigt och har stor betydelse om du som hundägare behöver hjälp och råd.


Norra Sverige

Magic White Soxz
Irene Edvardsson
Umeå
Tel. 070-2641026
ireneedvardsson@telia.com
www.magicwhitesoxz.se

Mellersta Sverige

Annfe kennel
Ann Mannerheim
Stockholm
Tel. 070-9728541
info@annfekennel.se
www.annfekennel.se

Bichebos
Lena Leissner
Örebro, Närke
Tel. 019-36 48 45, 070 766 37   23
bichebo@hotmail.com
www.bichebo.se

Cazastar
Malin Jones
Falun, Dalarna.
Tel. 0763-363634
m.jones@telia.com

Flapear´s Kennel
Annette Larsson
Fjugesta, Närke
Tel 0585-290 40
flapears@hotmail.com
www.flapears.se

Franich kennel
Madeleine & Anders Lundberg
Zinkgruvan, Närke
070-433 3918
franichkennel@telia.com
www.franichkennel.se

Frittmi’s kennel
Mia Berg
Knivsta, Uppland
070-512 63 43
bichons@frittmis.se
www.frittmis.se

Megara´s Kennel
Gullwi & Monika Wintherhamre
Uppsala
Tel: 070 5701911, 070 5701393
monika.wintherhamre@telia.com
www.megaraskennel.dinstudio.se

Northern Faerie’s
Britt och Christer Burneus
Stockholm
08-560 240 56, 08-643 67 90
mob. 070 090 91 00
ch@bichon-frise.se
www.bichon-frise.se

Shilstone Rocks
Helen Thun
Enköping
Tel. 073-689 4239
helen.thun@live.se
www.shilstonerocks.se

Sääw´s kennel
Pia Sääw
Mariefred, Södermanland
Tel:0159-30969
saawskennel@hotmail.com
www.123minsida.se/saawskennel

Södra Sverige

Bafilis Kennel
Barbro Holmgren-Lange
Växjö
Tel.: 0470-266 67
Mobil.: 0708-88 38 34
E-mail: bafilis@hotmail.com
www.bafilis.se

Gulmarsbergs lille
Jonna Lund
Uddevalla, Västra Götaland
Tel. 0522-641 899,
070-3103689
jonna.lund@icloud.com
www.gulmarsberglillekennel.se

Hardy-Flap’s kennel
Stefan Harde, Carin Harde,
Catarina Harde Åkesson
Höllviken, Skåne
Tel. 040- 45 06 67
bichon@hardy-flap.se
www.hardy-flap.se

Kennel Mira Mejamo
Liselotte Åhlund
Vetlanda
Tel: 070-2737454
ahlund.liselott@outlook.com

Make Way´s kennel
Marie Karlsson
Linköping
Tel: 0706-28 51 84
marie@makeways.se
www.makeways.se

Pobe-s kennel
Berit Jonsson,
Viktoria Möller
Nybro/Växjö, Småland
Tel: 0481-200 21, 0470-831 52
viktoria@pobe.nu
berit@pobe.nu
www.pobe.nu

White Vision’s kennel
Karin Laursen
Malmö, Skåne
Tel: 040-18 19 62
karin54@msn.com
www.whitevisionskennel.se

Kostnad för att stå med listan som gäller både för Bladet och hemsidan är 250:- för ett kalenderår. Kostnaden betalas in till pg 47 15 53-8.

Vidaresänd dina uppgifter som ska publiceras till bfr.bladet@bichonfrise.se, bfr.webbred.marlene@bichonfrise.se inkludera även kvittensen på betalningen.

Informera om kennelnamn, namn, telefonnummer, email och eventuell hemsideadress.