Uppfödare

Nedanstående uppfödare är alla medlemmar i rasklubben, men har olika intressen och olika målsättningar med sin avel.

Välj den uppfödare som passar dig. En hund ska finnas med i många år framöver och du bör därför vara noggrann och omsorgsfull i ditt val. En bra kontakt med den uppfödare du väljer att köpa valp av är viktigt och har stor betydelse om du som hundägare behöver hjälp och råd.

Norra Sverige

Deepbay’s Pearls
Margareta Lundström
Glasögervägen 65
913 42 OBBOLA
margaretalundstrom99@hotmail.com

Mellersta Sverige

Annfe kennel
Ann Mannerheim
Stockholm
Tel. 070-9728541
info@annfekennel.se
www.annfekennel.se
Bichebos
Lena Leissner
Örebro, Närke
Tel. 070-766 37 23
bichebo@hotmail.com
www.bichebo.se  
Flapear´s Kennel
Annette Larsson
Fjugesta, Närke
Tel 0585-290 40
flapears@hotmail.com
www.flapears.se
Franich kennel
Madeleine & Anders Lundberg
Zinkgruvan, Närke
070-433 3918
franichkennel@telia.com
www.franichkennel.se
Frittmi’s kennel
Mia Berg
Knivsta, Uppland
070-512 63 43
bichons@frittmis.se
www.frittmis.se
Wilaritts Little White kennel
Vivianne & Lars Rittbring
Hjärnarp, Skåne.
070-3444818
Wilaritts@telia.com
Megara´s Kennel
Gullwi & Monika Wintherhamre
Heby, Uppsala
Tel:070 570 19 11, 070 570 13 93
monika.wintherhamre@telia.com
Northern Faerie’s
Britt och Christer Burneus
Stockholm
08-560 240 56, 08-643 67 90
mob. 070 090 91 00
ch@bichon-frise.se
www.bichon-frise.se
Råbyb’os kennel
Pia Lundin
Stora Mellösa
Tel: 073 622 65 51
kajsalisa06@gmail.com
Shilstone Rocks
Helen Thun
Enköping
Tel: 073-689 4239
helen.thun@live.se
www.shilstonerocks.se
Winterfall´s
Anette Harmark
Sollentuna
Telefon: 0736-549846
anette.harmark@hotmail.se

Södra Sverige

Pobe-s kennel
Berit Jonsson, Viktoria Möller
Nybro-Växjö, Småland
Tel: 0481-200 21, 0470-831 52
viktoria@pobe.nu
berit@pobe.nu
www.pobe.nu
Frejmia’s kennel
Marie-Louise Eddegård
Lindås, Småland
070-3833464
frejmiaskennel@gmail.com
White Vision’s kennel
Karin Laursen
Malmö, Skåne
Tel: 040-18 19 62
karin54@msn.com
www.whitevisionskennel.se
Wilaritts Little White kennel
Vivianne & Lars Rittbring
Hjärnarp, Skåne.
070-3444818
Wilaritts@telia.com
Gulmarsbergs
Jonna Lund
Uddevalla, Västra Götaland
Tel. 0522-641 899,
070-3103689
jonna.lund@icloud.com
www.gulmarsberglillekennel.se
Hardy-Flap’s kennel
Stefan Harde,
Carin Harde,
Catarina Harde Åkesson
Höllviken, Skåne
Tel. 040- 45 06 67
bichon@hardy-flap.se
www.hardy-flap.se
Yamio Starlines
Maria Herbst
Tygelsjö, Skåne
Tel: 070-8723912
mariashundtrim@live.se
www.yamiostarlines.se
 

Kostnad för att stå med på listan i både för Bladet och på hemsidan är 250:- för ett kalenderår.
Kostnaden betalas in till BG 583-8131.

Skicka dina uppgifter som ska publiceras till webbredaktor@bichonfrise.se glöm inte att inkludera betalningsdatum.
Informera om kennelnamn, namn, telefonnummer, e-post och hemsida
Uppgifterna publiceras när betalningen är bekräftad

Arkiv